Nouto- ja lavapalvelut
Etusivu > Kiinteistön jätehuolto > Nouto- ja lavapalvelut
Pientalot ja loma-asunnot
Nouto- ja lavapalvelut
Jelppi-noutopalvelu auttaa silloin, kun omaa kuljetuskalustoa tai mahdollisuutta jätteiden poisvientiin ei ole. Meiltä saa myös Jelppi-säkkejä pientä remonttia tai siivousta varten sekä 18 m3:n kokoisia vaihtolavoja suurempaan tarpeeseen. Jelppi-palvelut ovat tarkoitettu kotitalousasiakkaille.
Jelppi-noutopalvelu
Jelppi-noutopalvelu auttaa silloin, kun omaa kuljetuskalustoa tai mahdollisuutta jätteiden poisvientiin ei ole.
Kuljetamme kotitalousasiakkailta maksua vastaan sellaiset yksittäiset jäte-esineet, joita ei voi laittaa tavalliseen jäteastiaan suuren koon tai muun ominaisuuden vuoksi. Tällaisia ovat esimerkiksi jääkaappi, pesukone, runkopatja tai televisio. Kuljetuspalvelun hinta koostuu kuljetusmatkaan käytetystä ajasta sekä kuljetettavasta jätteestä laadun ja määrän mukaan.
Jelppi-noutopalvelu ei kuljeta siivous- tai muutokuormia. Jos jätettä on enemmän kuin yksittäinen esine, voi näiden poiskuljetukseen tilata lavan.
Jelppi-noutopalvelun hinnat
| €/tunti 1.1.2025 alkaen (sis. alv 25,5%) |
|
| Pakettiauto | 61,94 |
| Apumies (tarvittaessa) | 48,32 |
| Lisäksi jätteen vastaanottomaksu (jätteen laadun mukaan) |
|
Kuljetusaika määritetään lähtöpisteestä noutopaikkaan ja lähimmälle Hyödyksi-asemalle. Veloitus tapahtuu 0,5 tunnin tarkkuudella. Pienin laskutettava tuntiveloitus on 0,5 tuntia.
Jelppi-säkki
Jelppi-säkki on tarkoitettu pienehköille jäte-erille. Säkkiin voi laittaa yleisimpiä rakennus- tai purkujätteitä, kuivajätettä tai vaikka puutarhajätteitä. Säkin koko on 1 m3. Säkkipalvelua tarjoamme Lappeenrannan ja Imatran taajamiin.
Säkit tuodaan asiakkaan toivomaan paikkaan ja noudetaan sovitun ajan kuluttua nosturiautolla. Säkki tulee sijoittaa enintään 7 metrin päähän nosturiauton pysähtymispaikasta (riittävän kantava tie tai maapohja, ei sähköjohtoja tms. yläpuolella).
Jelppi-säkeillä on säkkikohtainen hinta, eli hinnat sisältävät säkkien tuonnin ja noudon sekä jätteenkäsittelymaksun (ohjeiden mukaan lajiteltuna).
Jelppi-säkkipalvelun hinnat
| Hinta 1.9.2024 alkaen (sis. alv 25,5%) |
|
| 1 säkki | 118,42 € |
| 2 säkkiä | 153,84 € |
| 3 säkkiä | 189,26 € |
| 4 säkkiä | 212,54 € |
Lavojen vuokraus
Remonttia tai suursiivousta tehdessä voi tulla tarve isomman jätemäärän poiskuljetukselle. Etelä-Karjalan Jätehuollolta voi tilata vuokralle lavan esimerkiksi tällaiseen tarpeeseen. Vuokrattavien lavojen koko on 18 kuutiota.
Lavat kuljetetaan kohteeseen Toikansuon Hyödyksi-asemalta Lappeenrannasta (Palosuonkatu 20) tai Imatran Hyödyksi-asemalta (Harakankuja 1). Kuormat puretaan Kukkuroinmäen käsittelykeskuksessa (risuja voidaan toimittaa myös Hyödyksi-asemille), ja lavan kuljetuksesta veloitetaan kuljetukseen käytetyn ajan mukaan. Lavan vuokrasta peritään vuokrausajan mukaan maksu.
Lavan sisällöstä peritään vastaanottohinta Kukkuroinmäen käsittelykeskuksen hinnaston mukaisesti.
Lavojen hinnoittelu
| Hinta 1.9.2024 alkaen (sis. alv 25,5%) |
|
| Lavan vuokra, vuorokausi | 18,83 €/vrk |
| Lavan vuokra, viikko | 50,20 €/vko |
| Lavan vuokra, kuukausi | 75,30 €/kk |
| Lavan kuljetus | 100,20 €/tunti |
| Lisäksi jätteen vastaanottomaksu; määräytyy Kukkuroinmäen käsittelykeskuksen hinnaston mukaisesti | |
Kuljetusaikaan lasketaan lähtöpisteestä lavan kohteesen tuontiin kulunut aika sekä lavan noutoon ja tyhjennykseen sekä palautukseen lähtöpaikkaan kulunut aika. Lähtöpisteitä ovat Toikansuon Hyödyksi-asema Lappeenrannassa (Palosuonkatu 20) ja Imatran Hyödyksi-asema (Harakankuja 1). Veloitus tapahtuu 0,5 tunnin tarkkuudella. Pienin laskutettava tuntiveloitus on 0,5 tuntia.
Esimerkki lavan toimitukseen ja palauttamiseen kuluneesta ajasta:
- Lava Toikansuolta kohteeseen 25 minuuttia
- Auto palaa Toikansuolle ilman lavaa 25 minuuttia
- Lavan nouto: lähtö Toikansuolta kohteeseen 25 minuuttia, kohteesta Kukkuroinmäkeen 40 minuuttia, lavan tyhjennys 15 minuuttia
- Lavan palautus Toikansuolle 20 minuuttia.
Palveluun käytetty kokonaisaika: 2 tuntia 30 minuuttia
Lajiteltavan jätteen lavalle voi laittaa
- Puuta, vaneria, lastulevyä, puukuitulevyä, parkettia, laminaattia
- Muovia (myös PVC)
- Kattohuopaa
- Eristevillaa ym. eristemateriaalia
- Ikkunat ja ovet pokineen ja karmeineen
- Kaakeleita, kylpyhuonekalusteita
- Huonekalut, patjat
- Kodintavarat, tekstiilit
- Sähkölaitteita
Huom! Sähkölaitteet tulee pakata lavalle kuorman päälle viimeisenä, jotta ne saadaan purettua erikseen
vastaanotossa.
Lajiteltavan jätteen lavalle ei voi laittaa
- Asbestipitoista jätettä
- Vaarallisia jätteitä
- Merkittävää määrää kipsiä
- Kyllästettyä puuta
- Maa-aineksia, betonia ja tiiliä
NÄMÄ ON TOIMITETTAVA ERIKSEEN
Lavan voi tilata erikseen myös esim. pelkästään risujen tai kiviainesten kuljetukseen.
Etelä-Karjalan Jätehuolto Oy
Hulkonmäentie 130
54190 Konnunsuo
1056645-4
Asiakaspalvelu
asiakaspalvelu@ekjh.fi
010 841 1818
Avoinna: ma-pe klo 8-17
Tietosuoja- ja rekisteriseloste
Saavutettavuusseloste
Sivuilla käytään evästeitä kävijäseurantaan.
